Jeseň je nielen časom zberu úrody a padajúceho lístia, ale aj poctivej prípravy záhrady na zimné obdobie. Trávnik si zaslúži prevzdušniť, stromy a kry zase zastrihnúť. No a jesenné lístie? Hrabať ho nemusíte. Čas aj energiu vám ušetrí fukár alebo vysávač na lístie.
Fukár a vysávač lístia môžete mať v jednom
Časy, keď sme sa s hrabľami za lístím premávali po trávniku hore-dole, sú už preč. Našej kondícii táto aktivita síce prospela, ale ušetrený čas každý z nás určite radšej strávi s rodinou a priateľmi. Záhradný vysávač či fukár lístia raz-dva zatočí s opadaným lístím, pilinami, ale aj nečistotami či prachom zo schodov a chodníka. A čo tak siahnuť po viacúčelovom pomocníkovi? Keď vám to vyhovuje, použijete dúchadlo, napríklad na zvyšky pokosenej trávy, s rýchlosťou vzduchu 200 km/h, alebo vysávač lístia, ktorý zároveň nasatý odpad rovno rozdrví. Máte na záhrade lístia či odpadu až príliš veľa? Žiadny problém, vyrieši to záhradný vozík, s ktorým ľahko prenesiete všetok záhradný odpad, lístie, trávu či dokonca zeminu.
Zdravý trávnik je ozdobou záhrady
Aby sme sa z krásneho zeleného trávnika mohli tešiť aj v ďalšej sezóne, mali by sme mu počas jesene venovať trošku pozornosti. Ak vám v trávniku po sprataní listov zostali suché časti trávy, mach či plesne, je dobré pomôcť mu prevzdušnením. Klasický prevzdušňovač pôdy má vymeniteľné valce, s nožmi alebo pružinami, vďaka ktorým môže trávnik opäť dýchať. Majstri záhradkári vedia, že staršie a prerastené trávniky potrebujú dvakrát do roka dopomôcť aj prerezaním. Využívajú sa na to vertikutátory, ktoré podobne ako prevzdušňovače, vyzerajú ako kosačky, trávniku však zaistia lepší prísun živín, vlahy a slnka až ku koreňom. Nože vertikutátora sa zarezávajú do trávnika, prerušia pevné spojenia koreňov a tým vytvárajú priestor pre rast nových. Oba úkony patria medzi základnú starostlivosť o trávnik, hoci na ne niekedy pri bežných povinnostiach zabúdame. Výhodou je, že vertikutátor aj prevzdušňovač pôdy môžeme mať v jednom zariadení, a to rovno v elektrickej alebo motorovej podobe. Ak chcete na svojej kondičke popracovať aj takýmto spôsobom, k dispozícii sú aj manuálne prevzdušňovacie hrable.
Kvalitné záhradné nožnice sú základom
Ak sa z vás domáci kutil stal len v posledných rokoch, alebo ste svoju záhradu obohatili o mladé kry, na jesenný rez konárov by ste mali dbať predovšetkým na jeseň. Elektrické, motorové či manuálne nožnice na živý plot vám prácu výrazne uľahčia. Najsilnejšie, vzpriamené výhony ponechajte a odstráňte viditeľne slabé konáriky. Ker vďaka tomu nasmeruje všetku silu do tvorby pevných vetiev. Teleskopické nožnice na stromy či kríky vám zase pomôžu dosiahnuť aj ťažko prístupné miesta. No a kto povedal, že práce v záhrade sú výlučne mužskou záležitosťou? Strihanie živého plotu či kríkov môže byť výborným spestrením aj pre ženské pohlavie. Takže dámy, zoberte si rukavice, schodíky alebo rebríkové lešenie a ukážte, čo je vo vás.
Aj altánok treba zazimovať
Hoci sa z času na čas nejaké to slnko ešte objaví, na posedávanie v altánku to už veľmi nevyzerá. Aj tomu by sme mali pred zimou venovať pozornosť. Nábytok je ideálne schovať v garáži či v pivnici, záhradný úložný box je zase dobrým priestorom pre prikrývky, hračky či náradie, ale hodí sa napríklad aj na balkóny do bytov. Podlahu v altánku alebo na balkóne je potrebné pozametať. Drevo alebo dlažbu je vhodné vytrieť s použitím čistiaceho prostriedku. S hrubšími nečistotami na zámkovej dlažbe si poradí vysokotlakový čistič. Ak vás od pobytu na čerstvom vzduchu neodradí ani jesenné počasie, možno po večeroch oceníte solárne lampy. Sú výhodné, ekologické a zvýrazňujú čaro a atmosféru záhrady aj terás.