Akú kancelársku stoličku si vybrať?

Akú kancelársku stoličku si vybrať?

Správna kancelárska stolička by mala zaručiť pohodlie pri sedení aj po dlhú dobu počas dňa. Osemhodinová práca, štúdium alebo herný maratón môžu zaťažiť váš chrbát a nepohodlná stolička spôsobiť jeho bolesti či hrbenie sa. Preto, ak zvažujete kúpu kancelárskej stoličky, oplatí sa predovšetkým zamerať na zdravie a pohodlie. 

Dizajn je druhoradý 

Pri výbere stoličky do kancelárie či detskej izby je potrebné zvážiť zdravotné faktory. Dizajn u tohto druhu nábytku až tak dôležitý nie je. Kancelárske kreslo by malo dobre sedieť vášmu chrbtu a malo by byť prispôsobené z hľadiska štruktúry ľudskému telu. 

Kancelárske kreslo – na čo si dať pozor? 

Na prvý pohľad nemusí byť výber taký jednoznačný, ako sa zdá. Záleží nielen od druhu stoličky, ale aj od toho, kto bude jej užívateľom. Ak chcete čo najlepšie vybrať, mali by ste sa zamerať na nasledujúce kritériá:

  • výška stoličky,
  • šírka sedadla,
  • opierky rúk,
  • podpora hlavy,
  • prevzdušňovanie.

Výška kancelárskej stoličky 

Správna výška je prvým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere kancelárskej stoličky. Stolička by mala predovšetkým podopierať celú chrbtovú časť. Ak má chrbtová časť nesprávnu výšku, začnete sa hrbiť a to môže časom viesť k defektom chrbtice alebo k prehĺbeniu už nadobudnutých ťažkostí. 

Dôležitá je nielen podopretá chrbtica, ale aj výška sedadla vo vzťahu k podlahe. Mala by byť umiestnená tak, aby sa nohy dotýkali zeme pod uhlom 90 stupňov.

Sedadlo kancelárskej stoličky 

Dobre zvolené sedadlo kancelárskej stoličky by malo byť zaoblené na okraji, aby nespôsobovalo nepohodlie v zadnej časti stehien. Okrem iného by malo byť aj vhodne mäkké. Ak chcete predísť vzniku mechanického hrbenia sa, nevyberajte si stoličku s príliš hlbokým sedadlom.

Opierka hlavy – nenápadná, ale dôležitá 

Nezabúdajte ani na krčnú chrbticu, ktorá býva pri nesprávnom sedení vystavená preťaženiu a následným bolestiam. Preto je dôležité správne polohovanie opierky hlavy v kancelárskej stoličke, na ktorej pracujete. Opierka hlavy by mala byť prispôsobená výške krku a umiestnená tak, aby čiara medzi temenom hlavy a stredom krku bola rovnobežná so zvyškom trupu. V opačnom prípade môže prílišné tlačenie hlavy dopredu alebo jej zaklonenie dozadu preťažiť krčnú chrbticu.

Práca v sede je fenoménom 21. storočia. Treba však mať na pamäti, že sedenie neprospieva zdraviu. Aj keď zvolíme správnu stoličku, je potrebné hýbať sa. Preto si nájdite vždy čas napríklad na prechádzku, a to najmä po mnohých hodinách sedenia v jednej polohe.

Košík

close