Každý si pod pojmom sekera hneď vybaví pevnú rukoväť z dreva alebo z hybridných kompozitov a niekoľko vrstiev ocele. Dnes už neplatí to, čo v minulosti, že sekera slúži len ako nástroj na zabezpečenie tepla alebo pri love. Jej využitie je v súčasnej dobe širšie a dizajn či použité materiály prešli taktiež zmenami.
Aká sekera slúži na čo?
Sekery na drevo sa môžu líšiť dĺžkou, materiálom, z ktorého sú vyrobené, ako aj uhlom ostria a tvarom hlavy. Z tohto hľadiska ich možno rozdeliť do niekoľkých typov:
- štiepacia sekera – je to nástroj s dlhou rukoväťou a vyššou hmotnosťou čepele. Vďaka svojim vlastnostiam sa používa predovšetkým na štiepenie veľkých kusov dreva. Na túto sekeru potrebujete mať skúsenosti so štiepením a značnú silu,
- tesárska sekera – vyznačuje sa pomerne krátkou rukoväťou. Práve vďaka nej je možné vykonávať pomerne precíznu prácu na dreve a rovnomerné rezanie materiálu. Skosený nos čepele umožňuje robiť priehlbiny a vyťahovať klince,
- turistická sekera – vyznačuje sa nízkou hmotnosťou a veľkosťou, ako aj ergonomickým tvarom prispôsobeným na turistiku a rekreačné činnosti v lese,
- univerzálna sekera – kombinuje niektoré vlastnosti vyššie uvedených modelov, aj keď nie je vhodná na špecializovanejšiu prácu. Je to jednoduchý nástroj na použitie na farme, záhrade a v lese.
Praktické rady pri výbere sekery
Oboznámili ste sa s typmi sekier, avšak stále neviete, akú si vybrať? Každý z nás je inak stavaný a má iné skúsenosti s prácou so sekerou. Preto je rozhodovanie tak náročné.
Aby sme vám výber uľahčili, pripravili sme nasledovné rady od tých najfundovanejších – výrobcov sekier.
- Riaďte sa dĺžkou sekery – keď chytíte sekeru hneď za hlavicou a predpažíte s poriskom priloženým k ruke, nemalo by porisko siahať ďalej, ako po hrudník. Na štiepanie dreva je lepšia kratšia sekera.
- Pozor na hmotnosť sekery – uchopte sekeru za koniec poriska a držte ju voľne, pozdĺž vašej nohy, tela. Následne ju zdvihnite pohybom zápästia tak, aby ste ju dostali do vodorovnej polohy. Vládzete tento cvik vykonať? Ak áno, sekera vám hmotnostne sedí. Ak nie, vyberte si ľahšiu.
Rada na záver: Sekerou nikdy nesekáme bez pevnej podložky. Neriskujte zatupenie a pamätajte, že sekera z kvalitnej ocele sa brúsi podstatne horšie ako sekera z mäkkého materiálu.