Ktorý ohrievač je lepší: elektrický, olejový alebo plynový?

Ktorý ohrievač je lepší: elektrický, olejový alebo plynový?

Existuje niekoľko druhov ohrievačov a v rámci každého typu potom celý rad modelov od rôznych značiek. Je ťažké sa vyznať v širokej ponuke. Bežný človek, ktorý si chce ohrievač kúpiť, musí veľa googliť, prípadne sa radiť s odborníkmi, aby vybral pre svoje potreby ten najideálnejší ohrievač. 

V tomto blogovom článku sme napísali krátkeho ”sprievodcu”, ktorý vás prevedie základnými vlastnosťami elektrických, olejových či plynových ohrievačov. 

Je vám zima? Skúste elektrický ohrievač

Elektrické ohrievače sú najviac používanými spomedzi týchto zariadení. Zahrejú menší i väčší priestor, záleží od výkonu ohrievača. Treba však počítať s tým, že výber tohto ohrievača bude mať vplyv na výšku účtu za elektrinu. Tieto typy zariadení sú ekonomicky náročným riešením. 

Elektrické ohrievače rozdeľujeme na základe ich prenosnosti/mobility na:

  • prenosné – sú praktické, ľahké a menších rozmerov. Majú kolieska a úchytku pre jednoduchú prepravu,
  • stacionárne – ich charakteristickým znakom je väčší výkon, vďaka ktorému môžu fungovať nielen ako podporné kúrenie k už existujúcemu, ale aj ako jediný zdroj tepla aj v miestnostiach väčších rozmerov. Tieto zariadenia sa montujú na stabilnom ráme. Niektoré modely je možné zavesiť na stenu alebo zo stropu.

Ako sme vyššie spomínali, jedným z identifikátorov ohrievačov je výkon vzduchu. Najčastejšie je to od 2 do 40 kW. Ďalším identifikátorom je prietok vzduchu, ktorý sa meria v metroch kubických za hodinu. V bežne dostupných zariadeniach sa tento parameter pohybuje v rozmedzí 100–3500 ㎡/h. 

Stavte na plyn 

Ďalším typom ohrievačov je plynový. Už samotný názov evokuje, čo je ich hlavným zdrojom funkčnosti. Môže to byť zemný plyn alebo kvapalné palivo (propán-bután). Plynové modely sú vybavené atmosférickými alebo fúkacími horákmi. Ich výkon je najčastejšie regulovaný plynulým alebo stupňovitým spôsobom. Používajú sa na vykurovanie veľmi veľkých miestností. Majú široký teplotný rozsah, ktorý umožňuje vykurovanie od 60 ℃ do dokonca 300 ℃. 

Výhodami plynových ohrievačov sú regulovateľný tepelný výkon, rýchla prevádzková pripravenosť, ako aj jednoduchá obsluha a údržba zariadenia.

POZOR: Pri vykurovaní týmto ohrievačom je nevyhnutné vetranie miesta, kde zariadenie pracuje. Predídete tak spaľovaniu oxidu uhoľnatého.

Ohrievače na olej

Tento typ ohrievačov je spomedzi spomínaných najekonomickejší. Prečo? Pretože palivo je do nich relatívne lacné. Poznáme dva modely olejových ohrievačov:

  • so systémom odvodu spalín – počas prevádzky nevytvárajú nebezpečné látky, preto je možné ich používať v uzavretých priestoroch,
  • bez systému odvodu spalín – lacnejšia verzia, avšak možno ich používať na staveniskách a iných vetraných miestach.

Veríme, že sme vám trochu ujasnili rozdiely medzi ohrievačmi. Zrekapitulujme si to. Pri výbere tohto zariadenia prihliadajte na:

  • veľkosť vyhrievaného priestoru,
  • typ vyhrievaného priestoru,
  • svoje ekonomické možnosti a
  • na výkon ohrievača.

Košík

close