Poznáte československé zvyky a tradície spájajúce sa s Novým rokom?

Poznáte československé zvyky a tradície spájajúce sa s Novým rokom?

Medzi najočakávanejšie udalosti roka patril odjakživa prelom rokov a predovšetkým Nový rok. Na Slovensku aj v Česku sa s týmto obdobím spája celý rad povier a tradícií. Okrem osláv a zábavy dodržiavali naši predkovia viacero zvykov v záujme blahobytu, šťastia a zdravia v nasledujúcom roku. Ktoré z nich poznáte a dodržiavate?

Ako na Nový rok, tak po celý rok

Na Slovensku, ale aj v Čechách sa nepochybne najviac udomácnilo porekadlo „Ako na Nový rok, tak po celý rok“. Riadili sa ním nielen naši predkovia, ale dodnes ho používajú mnohí z nás. Neodporúčalo sa pracovať, aby nehrozilo, že pracovať budete bez oddychu celý rok. Počas Nového roku sa taktiež ľudia snažili byť dobre naladení a odložiť všetky škriepky. Vyhli sa tak zlej nálade, hádkam a intrigám aj po zvyšok roka. Prvý január sa taktiež odpradávna niesol v znamení poriadku a čistoty, ktoré sa mali tiahnuť celý nasledujúcim rokom. 

Na prelome Silvestra a Nového roka by sme mali byť dobre naladení a vyhnúť sa hádkam.
Zdroj: elements.envato.com

Prečo sa na Nový rok nesmie prať?

Novoročné zvyky a povery sa na Slovensku aj v Čechách mierne odlišujú podľa regiónov, niektoré z nich však máme spoločné. Traduje sa, že počas 1. januára by ženy nemali prať ani vešať bielizeň, aby neprivolali smrť či ťažkú chorobu. Na juhu Slovenska v regióne Gemer sa nemalo zametať von z miestnosti, mohlo sa iba do rohov, aby sa počas roka niekto „nevymietol“, teda nezomrel. V Čechách sa hovorilo, že zametaním by sme si mohli vymiesť šťastie z domu. Tieto časy sú už našťastie preč a dnes už nikto zrejme vo vnútri nezametá. Ak by ste však na Nový rok predsa len potrebovali vyzametať, napríklad popol z krbu, použite radšej vysávač. Nikdy nevieme, ktoré z povier môžu byť nakoniec pravdivé. 

Ako vyzeral Nový rok na tanieri a v pohári?

Čo majú Česi a Slováci opäť spoločné je povera, že na Nový rok sa nesmie jesť hydina, ryby ani králiky. Šťastie by nám totiž mohlo uletieť, odplávať alebo utiecť. Väčšina slovenských aj českých regiónov dodnes preferuje najmä šošovicovú polievku. Tá má symbolizovať hojnosť a finančné zabezpečenie. Pre milovníkov mäsa je teda Nový rok ideálnym časom na dobrý hovädzí steak alebo bravčovú panenku na grile. To sú totiž jedny z mála mias, ktoré nie sú opradené starodávnymi poverami. V niektorých českých regiónoch sa vraj na Nový rok piekla aj vianočka s hrachovým zrnom. Toho, kto ju vo svojej porcii našiel, malo v nasledujúcom roku čakať šťastie. Vo vinohradníckom regióne Tekov na juhu Slovenska sa zase pilo víno z posledného zberu. Starí vinári totiž verili, že ak by si nalievali zo starých, vyzretých vín, nebolo by im dožičenej novej úrody. 

Turistika namiesto povier

Ak vám tieto tradície, zvyky a povery nič nehovoria a Nový rok radšej od rána trávite v pohybe, máme pre vás niekoľko tipov na novoročné túry. Na Kysuciach sa už štvrťstoročie koná Novoročný výstup na Veľký Polom, ktorým si turisti pripomínajú vznik Slovenskej republiky. Zimnou turistikou oslavujú Slováci príchod Nového roku napríklad aj výstupom na Tlstú horu v Malých Karpatoch. Po 45. raz si novoročný výstup k chate Volovec užijú aj turisti z okolia Rožňavy. Novoročná turistika je tiež jednou z tradícií už desiatky rokov a neodoprú si ju napríklad ani na najvyššom vrchole Moravy a Sliezka, na Pradede. Malí aj veľkí turisti si užijú zimné počasie aj počas výstupu na zrúcaninu hradu Šelenburk či na Studený vrch v Brdech na Hřebenech. Či ste zdatní alebo len občasní turisti, nepodceňte počasie a terénne podmienky. Turistiku vám uľahčia trekingové palice, horúci čaj a ak sa chystáte na večerný či nočný výstup, nezabudnite si pribaliť čelovku.

Košík

close