Ak ste rodičmi, zaiste ste neraz stáli pred otázkou: akú autosedačku kúpiť? Odpoveď je jednoduchá: takú, ktorá sa hodí pre vaše dieťa a vaše auto.
Prečítajte si stručnú príručku, na základe niekoľkoročných vedomostí a skúseností rodiča s prepravou detí rôznych veľkostí, váh a v rôznych autách.
Príliš veľa parametrov
Už len pri čítaní o skupinách a kategóriách autosedačiek sa cítite zmätene. A tak sa chystáte slamky a pri výbere sa riadite aspoň hmotnostnými skupinami. Nemali by ste však členenie podľa váhy brať ako smerodajné, pretože veľa závisí od veľkosti dieťaťa.
Aké autosedačky musíte kúpiť?
Obvykle sa rodičia riadia váhovými kategóriami. Poďme si to teda zjednodušiť. V zásade kupujete tri typy autosedačiek rozdelených na základe hmotnosti dieťaťa:
- autosedačka pre batoľatá – tzv. vajíčko – zariadenie, v ktorom dieťa leží, takéto sedadlo sa vždy inštaluje proti smeru jazdy,
- prvá sedačka – na ktorej dieťa sedí, ale má vlastný bezpečnostný pás alebo iný zádržný systém,
- druhá, veľká sedačka – v ktorej dieťa používa pásy auta. Úlohou tejto sedačky je prispôsobiť malého človiečika konštrukcii auta.
Čo je úlohou autosedačiek?
Každý typ autosedačky má veľmi špecifickú úlohu. Aby ste pochopili, na čo slúžia, je potrebné si uvedomiť jednu vec – autá sú určené pre dospelých, nie pre deti. Ani to najbezpečnejšie auto nie je pre deti bezpečné a ani tá sedačka s najlepšími nárazovými testami Euro NCAP nezaručí stopercentnú bezpečnosť. Úlohou sedačky je preto prispôsobiť dieťa autu tak, aby auto nebolo pre dieťa hrozbou.
Kedy by malo dieťa prejsť na ďalšiu autosedačku?
Aj po prečítaní všetkých návodov a vypočutí si rád mnohých odborníkov, rozhodnutie o prechode z vajíčka do väčšej sedačky alebo výmene menšej sedačky za väčšiu je stále na vás.
Uvedieme aspoň pár nepísaných pravidiel, ktoré platia všeobecne pre všetky typy sedačiek.
- Dieťa by malo prejsť na ďalšie zariadenie, keď vyrastie z toho súčasného. U vajíčka vtedy, keď začne sedieť alebo prekročí maximálnu hmotnosť zariadenia.
- Čím neskôr dieťa prejde na iné zariadenie, tým je to pre neho bezpečnejšie za predpokladu, že sa zmestí do toho súčasného a nepresiahne hmotnosť udávanú výrobcom.
- Keď kupujete autosedačku v obchode, skúšobne ju primontujte ku zadnému a prednému sedadlu. Vždy porovnajte niekoľko modelov, najlepšie so svojím dieťaťom.
- Skontrolujte, či upevnenie sedačky nie je príliš náročné. Čo z toho, že sedačka je super bezpečná a drahá, ak nie je v aute poriadne upevnená.
Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek autosedačku či vajíčko, jazdite opatrne, veziete predsa to najcennejšie, čo máte.