Prerábka bytu alebo rodinného domu je činnosť, ktorú väčšina ľudí vykonáva raz za život. Pred začiatkom rekonštrukcie zvážte svoje finančné možnosti a praktické zručnosti. K niektorým prácam budete musieť zavolať odborníkov. Iné zas zvládnete sami. Ide napríklad o výmenu podláh alebo maľovanie. Na čo by ste nemali zabudnúť?
Premyslite si, či do procesu zapojíte architekta, ktorý vám vie vypracovať kompletnú projektovú dokumentáciu vrátane rozvrhnutia miestností a prispôsobenia priestoru. Nezabudnite ani na legislatívu. Ak chcete zasiahnuť do nosných stien, potrebujete služby statika a stavebné povolenie.
Aj menšie úpravy treba nahlásiť na stavebnom úrade. Bez ohlásenia sa môžete pustiť do tzv. udržiavacích prác, ako sú výmena okien a dverí, výmena rozvodov a podláh alebo maľovanie. V záujme zachovania dobrých vzťahov oznámte rekonštrukciu susedom a ospravedlňte sa im za zvýšený hluk či prach.
Výmena podlahy
Počas prerábky bytu alebo domu využijete viacero bežných manuálnych prác, pri ktorých budete potrebovať základné ručné náradie vrátane gola sád, kliešťov a hasákov, nitovačiek alebo šrobovákov.
K prácam spojenými s prerábkou bytu alebo domu odporúčame pracovné odevy, ale aj ochranné pomôcky. Napríklad pracovné gélové chrániče okien oceníte pri dlhodobom kľačaní počas výmeny podlahy.
Rozhodli ste sa pre novú podlahu alebo obklady? Prvým krokom je odstránenie starého materiálu, čo zahŕňa demontáž nábytku či odloženie kobercov. Po odstránení pôvodného materiálu musíte podklad vyčistiť a vyrovnať od nerovností či nečistôt.
Potom nasleduje príprava nového materiálu prostredníctvom rezačky na dlažbu a obklady. Keď máte materiál narazený, môžete sa pustiť do jeho inštalácie. Nová podlaha alebo obklady sa upevňujú na podklad rovnomerne naneseným lepidlom.
Maľovanie interiéru verzus maľovanie v exteriéri
Nie je maľovanie ako maľovanie. Maľovanie interiéru si vyžaduje iný prístup a iné pomôcky ako maľovanie fasády. Predsa len však majú niečo spoločné. Pri oboch nájdu uplatnenie maliarske agregáty, ktoré nielen urýchľujú prácu, ale majú aj menšiu spotrebu farby ako valčeky a štetce.
Maľovanie vnútorných priestorov začnite prípravou priestoru. Odložte alebo zakryte všetko, čo by mohla farba znehodnotiť. Ak sú na stenách výraznejšie poškodenia, ako napríklad dierky alebo praskliny, treba ich vyplniť a opraviť.
Taktiež je dôležité vyčistiť ich od prachu, špiny a mastnoty. S tým vám pomôže penetrácia, ktorú valcom alebo štetkou rovnomerne nanesiete na povrch. Penetrácia zabezpečí lepšiu priľnavosť a pripraví povrch na prijímanie novej farby. Na záver neostáva nič iné len aplikovanie novej farby. Prvá vrstva, vyschnutie, druhá vrstva. A máte vymaľovaný interiér.
Maľovanie fasády rodinného domu si vyžaduje použitie rebríkov alebo lešenia. Bezpečnejším a efektívnejším riešením je lešenie. Poskytuje stabilnú platformu, umožňuje dosiahnutie ťažko dostupných miest a prácu vo viacerých úrovniach výšky. Dbajte na dodržiavanie všetkých bezpečnostných opatrení, aby ste minimalizovali riziko zranenia.