Ako sa motivovať k cvičeniu a udržať si to?

Nájsť správnu motiváciu k zmene životného štýlu nie je vždy jednoduché. Ešte ťažšie je však udržať si prvotné nadšenie. Odborníci hovoria, že chudnutie a dobrá kondícia sa dajú udržať jedine pravidelnosťou. Ako teda nájsť motiváciu k cvičeniu a z pohybu spraviť súčasť svojho životného štýlu?

Základom je pozitívne nastavenie mysle

Ak je vašou jedinou motiváciou k cvičeniu fakt, že máte nadváhu a potrebujete schudnúť, zrejme to nebude stačiť. Mnoho výskumov preukázalo, že spoliehať sa na vôľu či snažiť sa o sebakontrolu, nevedie nikam. Pri cvičení je dôležité stanoviť si reálne a dlhodobé ciele a nesnažiť sa len o rýchly efekt. Hneď v úvode je dobré stanoviť si plán cvičenia a identifikovať ako často a ktorým športom sa budem venovať. Spolu s prvotným plánom by mali prísť aj jasné ciele. Za každou dosiahnutou métou by mala prísť malá odmena. Môže to byť nové tričko na cvičenie alebo nová fitness pomôcka. Dávajte si radšej menšie, ale za to dosiahnuteľnejšie ciele.

Pohyb ako nástroj pre prevenciu chorôb

Na cvičenie sa mnohí často pozerajú len ako na spôsob redukcie hmotnosti. Pravidelný pohyb má však oveľa viac benefitov pre telo. Cvičenie je liek. Fyzická aktivita znižuje vznik srdcovo-cievnych ochorení až o 50 percent. Pohybom udržiava pružnosť ciev, odbúrava cholesterol a pomáha zachovať vhodné hodnoty krvného tlaku. Ľahkú aeróbnu aktivitu lekári odporúčajú aj pacientom s cukrovkou. Pravidelný pohyb zároveň pomáha posilňovať imunitu a obranyschopnosť organizmu. 

Fitko vás neláka? Pri sledovaní TV vymeňte gauč za stacionárny bicykel alebo stepper a spojte príjemné s užitočným.

Stacionárny bicykel za dostupnú cenu .
Zdroj: elements.envato.com

Zbavíte sa stresu a získate novú energiu

Je jednou z vašich výhovoriek stres, veľa práce alebo únava z dlhého dňa? Tak to je ideálna kombinácia, ktorá by vás mala k dobrému tréningu ešte viac nakopnúť. Výskumy dokazujú, že aeróbne, ale aj silové cvičenie preukázateľne pomáhajú redukovať stres, vyplavujú hormón šťastia a zlepšujú náladu. Ak teda potenie kalórií nie je pre vás dostatočnou motiváciou, nech je ňou pohoda, ktorá po cvičení zaručene príde. 

Ako začať so silovým cvičením? Na začiatok odporúčame cvičiť s vlastným telom, aby ste sa dostali do kondície. Neskôr môžete pridať záťaže v podobe činiek, alebo vyskúšať prvé fitness pomôcky.

Správna motivácia k cvičeniu pomáha lepšie dosiahnuť ciele.
Zdroj: pixabay.com

Nájdite si parťáka 

Nie je nič motivujúcejšie, ako keď máte kamaráta, ktorý vám počas dňa napíše a uistí sa, či večerný tréning platí. Zatiaľ čo pred samým sebou môžete mať nekonečne veľa výhovoriek, dobrý kamarát vás dokáže presvedčiť, že hodinka aktívneho pohybu vás o nič neukráti, práve naopak. Nie nadarmo sa hovorí, že vo dvojici sa to ťahá lepšie. S parťákom na cvičenie budú kruhové tréningy, cyklistika či posilňovanie jednoznačne zábavnejšie a motivácia pevnejšia. 

Nezabúdajte však na to, že pohyb je len polovica zdravého životného štýlu. Druhá, podstatná polovica je stravovanie, ktoré by malo byť tiež súčasťou vašej zmeny. Nikto neočakáva, že budete dokonalý. Je v poriadku byť 2 dni bez cvičenia, a taktiež dopriať si raz za čas chutný dezert. Podstatné je vždy sa vrátiť ku svojej ceste za cieľom.

Košík

close